Festival Awards

The Hill Where Lionesses Roar

Luaneshat e kodrës

by Luàna Bajrami

(Kosovo, France, 2021, 83 min)

in 37th Warsaw International Film Festival

In Limbo

Mezhsezon'e

by Alexander Hant

(Russia, 2021, 111 min)

in 37th Warsaw International Film Festival

Dad's Sneakers

Papyni krosivky

by Olha Zhurba

(Ukraine, 2021, 20 min)

in 12th Odesa International Film Festival

Full Moon

Pun mjesec

by Nermin Hamzagić

(Bosnia and Herzegovina, 2019, 85 min)

in 13th Prishtina International Film Festival

The Exam

The Exam

by Shawkat Amin Korki

(Germany, Iraqi-Kurdistan, Qatar, 2021, 89 min)

in 55th Karlovy Vary International Film Festival

Blindfold

Iz zavyazanymy ochyma

by Taras Dron

(Ukraine, 2020, 100 min)

in 12th Odesa International Film Festival

After Blue

Paradis Sale

by Bertrand Mandico

(France, 2021, 130 min)

in 74th Locarno International Film Festival

Factory to the Workers

Tvornice radnicima

by Srdan Kovacevic

(Croatia, 2021, 105 min)

in 24th International Motovun Film Festival

Unidentified

Neidentificat

by Bogdan George Apetri

(Romania, Latvia, Czech Republic, 2020, 123 min)

in 20th Transilvania International Film Festival, Cluj-Napoca

The Worst Person in the World

Verdens verste menneske

by Joachim Trier

(Norway, France, Sweden, Denmark, United States, 2021, 121 min)

in 28th European Film Festival, Palić

Drive My Car

Doraibu mai kâ

by Ryûsuke Hamaguchi

(Japan, 2021, 179 min)

in

Feathers

Feathers

by Omar El Zohairy

(Egypt, Netherlands, Greece, France, 2021, 112 min)

in 74th Cannes Film Festival

Playground

Un Monde

by Laura Wandel

(Belgium, 2020, 73 min)

in 74th Cannes Film Festival

Death of a Virgin, and the Sin of Not Living

Death of a Virgin, and the Sin of Not Living

by George Peter Barbari

(Lebanon, 2021, 87 min)

in 40th International Istanbul Film Festival

Nothing but the Sun

Apenas el sol

by Arami Ullón

(Switzerland, Paraguay, 2020, 75 min)

in Documentarist – Istanbul Documentary Days

Monday um 10

Monday um 10

by Mareille Klein

(Germany, Switzerland, 2021, 98 min)

in 38th FilmFest Munich

Golden Dawn a Public Affair

Χρυσή Αυγή υπόθεση όλων μας

by Angelique Kourounis

(Greece, 2021, 123 min)

in 23rd Thessaloniki Documentary Festival

Luchadoras

Luchadoras

by Patrick Jasim

(Germany, Mexico, 2021, 92 min)

in 23rd Thessaloniki Documentary Festival

When the Persimmons Grew

Xurmalar Yetişən Vaxt

by Hilal Baydarov

(Azerbaijan, Austria, 2021, 119 min)

in 22nd Ismailia Festival for Documentary and Short Films

The Wire

The Wire, Croatian title Zica

by Tiha Gudac

(Belgium, Croatia, 2021, 75 min)

in 17th ZagrebDox - International Documentary Film Festival

Ain't No Time for Women

Y'a pas d'heure pour les femmes

by Sarra El Abed

(Canada, 2020, 19 min)

in Regard - Festival international du court métrage au Saguenay

As I Want

As I Want

by Samaher Alqadi

(Egypt, Norway, France, Palestine, Germany, 2021, 115 min)

in Flying Broom International Women's Film Festival, Ankara

Children of the Enemy

Children of the Enemy

by Gorki Glaser-Müller

(Sweden, Denmark, Qatar, 2021, 99 min)

in 61st Krakow Film Festival

{if your bait can sing the wild one will come} Like Shadows Through Leaves

{if your bait can sing the wild one will come} Like Shadows Through Leaves

by Lucy Davis

(Singapore, Finland, 2021, 28 min)

in 67th International Short Film Festival Oberhausen

Faya Dayi

Faya Dayi

by Jessica Beshir

(United States, Ethiopia, Qatar, 2021, 120 min)

in Visions du Réel - International Film Festival Nyon

The Story of Southern Islet

The Story of Southern Islet

by Keat Aun Chong

(Malaysia, 2020, 105 min)

in 45th Hong Kong International Film Festival

The Edge of Daybreak

Phayasohk phiyohkyam

by Taiki Sakpisit

(Thailand, 2021, 114 min)

in 50th Rotterdam International Film Festival

People We Know Are Confused

Zmones, kurious pazistam

by Tomas Smulkis

(Lithuania, 2021, 90 min)

in 26th Vilnius Film Festival – Kino Pavasaris

This is Not a Burial, It’s a Resurrection

This is Not a Burial, It’s a Resurrection

by Lemohang Jeremiah Mosese

(Lesotho, South Africa, Italy, 2019, 120 min)

in 10th Luxor African Film Festival

Memory House

Casa de antiguidades

by João Paulo Miranda Maria

(Brazil, France, 2020, 87 min)

in 33rd Cinélatino – Rencontres de Toulouse

In Between Dying

Sepelenmis Ölümler Arasinda

by Hilal Baydarov

(Azerbaijan, Mexico, USA, 2020, 88 min)

in 25th International Film Festival of Kerala, Trivandrum

German Lessons

Urotsi po nemski

by Pavel G. Vesnakov

(Bulgaria, Germany, 2020, 100 min)

in 25th Sofia International Film Festival

Ski (Esqui)

Esquí (Ski)

by Manque La Banca

(Argentina, Brazil, 2021, 75 min)

in 71st Berlinale – International Film Festival, Berlin

The Girl And The Spider

Das Mädchen und die Spinne

by Ramon Zürcher

(Switzerland, 2021, 98 min)

in 71st Berlinale – International Film Festival, Berlin

What Do We See When We Look at the Sky?

Ras vkhedavt, rodesac cas vukurebt?

by Aleksandre Koberidze

(Georgia, Germany, 2021, 150 min)

in 71st Berlinale – International Film Festival, Berlin

Pleasure

Pleasure

by Ninja Thyberg

(Sweden, The Netherlands, France, 2021, 105 min)

in 44th Göteborg International Film Festival

Incomplete Breath

Unoponchash Batash

by Masud Hasan Ujjal

(Bangladesh, 2020, 147 min)

in 19th Dhaka International Film Festival

The Truffle Hunters

The Truffle Hunters

by Gregory Kershaw

(Italy, Greece, USA, 2020, 84 min)

in 31st Tromsø International Film Festival